• Ramowy Rozkład Dnia

Ramowy rozkład dnia

6:30 – 8:00

Schodzenie się dzieci. Zajęcia opiekuńcze. Inicjowanie rozmów z dziećmi, zabawy dowolne - stwarzanie sytuacji zabawowych służących realizacji pomysłów dzieci. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo - stymulującym oraz z dziećmi zdolnymi, zabawy integrujące grupę. Zabawy konstrukcyjne klockami różnego typu.

8:00 – 8:45

Zabawy ruchowe przy muzyce, poranne ćwiczenia gimnastyczne.

8:45 – 9:00

Przygotowanie do śniadania - czynności  porządkowe, higieniczne i samoobsługowe w łazience.

9:00 – 9:30

Śniadanie. Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałości o zdrowie.

9:30 – 9:45

Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience, kształtowanie nawyku  mycia zębów.

9:45 – 10:15

Zajęcia edukacyjno – wychowawcze z całą grupą w oparciu o podstawę programową oraz wybrany program wychowania przedszkolnego, inspirowane przez nauczyciela w celu wspomagania rozwoju  w sferze ruchowej, muzycznej, plastycznej, poznawczej, językowej, matematycznej organizowane  w sali. Zajęcia  sportowe,  gry i zabawy  ruchowe, spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze i ogrodnicze  na świeżym powietrzu, organizowanie zabaw twórczych, ruchowych zgodnie z tematyką zajęć.

10:15 – 10:20

Witaminka.

10:20 – 10:50

Swobodne zabawy dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela.

10:50 – 11:20

Dzieci starsze (5,6 latki) - zajęcia edukacyjne inspirowane przez nauczyciela w oparciu          o podstawę programową oraz program wychowania przedszkolnego - rozbudzanie u dzieci pasji poznawania otaczającego świata, poszukiwanie rozwiązań problemów, rozwijanie          u dzieci czynności intelektualnych potrzebnych w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji.

Dzieci młodsze (3,4 latki) - zabawy swobodne i zorganizowane.

11:20 – 12:00

Czynności samoobsługowe przed wyjściem (nauka ubierania się, wiązania sznurowadeł, zapinanie guzików). Zabawy swobodne w ogrodzie, na boisku, zajęcia ruchowe, wycieczki, spacery.

12:00 – 12:15

Przygotowanie do obiadu. Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience.

12:15 – 12:45

Obiad. Realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami. Kulturalne zachowanie się przy stole.

12:45 – 14:00

Relaks, słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej. Aktywność indywidualna i grupowa organizowana przez nauczyciela o charakterze stymulacyjno - kompensacyjnym i wyrównawczym. Swobodne zabawy. Zabawy przy niewielkim udziale nauczyciela. Realizacja zajęć dodatkowych. Zajęcia z religii.

14:00 – 14:15

Przygotowanie do podwieczorku. Czynności porządkowe, higieniczne i samoobsługowe.

14:15 – 14:30

Podwieczorek. Wdrażanie do utrzymania ładu i porządku przy stoliku.

14:30 – 17:00

Zabawy dowolne, zabawy manipulacyjne. Rozchodzenie się dzieci. Kontakty z rodzicami.

Realizacja zajęć dodatkowych o charakterze sportowym, ogólnorozwojowym, tanecznym.

Ramowy rozkład dnia, jak sama nazwa wskazuje, jest tylko ramą dnia i może ulec zmianie ze względu na: różne warunki pogodowe, wizyty gości w przedszkolu, uroczystości, spotkania, krótszy lub przedłużający się czas realizacji  tematu.

Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustalają dla danego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.