Dzieci z grupy „Maluchy” wraz z wychowawcą zrealizowały zadania z projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” z modułu 4 „Witaminowe przyjęcie”.
Emilia Lity
Dzieci z grupy „Maluchy” wraz z wychowawcą zrealizowały zadania z projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” z modułu 4 „Witaminowe przyjęcie”.
Emilia Lity
"Taniec, ruch..." - Edgar Degas przedstawiał w swych obrazach głównie baletnice, tancerki, ponieważ to właśnie ruch był dla niego największą inspiracją. tym razem dzieci z grupy Starszaki w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Zabawa Sztuką wybrały jeden z jego obrazów i zastanawiały się, do jakiej muzyki tańczą przedstawione postacie, i jak taki taniec mógłby wyglądać? Przedszkolaki obejrzały fragment utworu skomponowanego przez kompozytora Piotra Czajkowskiego "Jezioro Łabędzie", wykonały swobodną interpretację ruchową z kolorowymi wstążkami do utworów muzyki klasycznej oraz tańczyły wraz z dziećmi szkoły baletowej "Balet i Taniec dla dzieci Bielany Olga Yaroshenko". Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne pt. "Baletnice".
Sylwia Stelmach
"Taniec, ruch..." - Edgar Degas przedstawiał w swych obrazach głównie baletnice, tancerki, ponieważ to właśnie ruch był dla niego największą inspiracją. tym razem dzieci z grupy Średniaki w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Zabawa Sztuką wybrały jeden z jego obrazów i zastanawiały się, do jakiej muzyki tańczą przedstawione postacie, i jak taki taniec mógłby wyglądać? Przedszkolaki obejrzały fragment utworu skomponowanego przez kompozytora Piotra Czajkowskiego "Jezioro Łabędzie", wykonały swobodną interpretację ruchową z kolorowymi wstążkami do utworów muzyki klasycznej oraz tańczyły wraz z dziećmi szkoły baletowej "Balet i Taniec dla dzieci Bielany Olga Yaroshenko". Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne pt. "Baletnice".
Sylwia Stelmach
Dnia 5 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie autorskie
z Panią Ewą Chotomską.
Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną Filia Nr 5 Mierzęcice Osiedle, dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Sołeckiego - Nowa Wieś.
Autorka jest znana głównie jako Ciotka Klotka z telewizyjnego „TIK-TAKA” ale również autorka książek dla dzieci „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Zając Poziomka”, „Hopsasa Felka Parerasa”, „Kuchenny alfabet w zagadkach”, reżyserka, scenarzystka oraz autorka licznych tekstów piosenek dla dzieci. Pani Ewa oprócz „TIK-TAKA” występowała również w programach „Ciuchcia”, „Fasola” oraz „Domowe Przedszkole”. Była ponadto producentką programów edukacyjnych TVP „Budzik” i „Jedyneczka”. Wraz z Panem Andrzejem Markiem Grabowskim założyła znany i lubiany zespół „Fasolki” dla którego pisała teksty piosenek. Między innymi „Mydło lubi zabawę”, „Szczotka, pasta” czy też „Fantazja”. Autorka powiadała o sobie, o swojej mamie Wandzie Chotomskiej która jest znaną autorką wierszy dla dzieci o tym, iż od dziecka towarzyszą jej wiersze, bo jej mama bawiła się z małą Ewą w rymy, z których powstawały piękne wierszyki. Opowiadała o swoich domowych zwierzętach, o chomiku, który "zjechał niczym strażak" po rurze od centralnego, czy o psie, który stał się głównym bohaterem książki. Było to dla każdego przedszkolaka wyczekiwane wydarzenie. Dzieci w tym dniu przyszły odświętnie ubrane, co miło skomentowała Pani Ewa. Ogromne emocje wśród dzieci wzbudziła możliwość poznania na żywo autorki znanych im wierszy. Dzieci chętnie brały udział w zgadywankach, które zadawała im autorka.
Po spotkaniu, które przebiegło sympatycznej atmosferze dzieci mogły zakupić książki, a także dostać autograf i piękną dedykację w zakupionej książce.
Dzieci z grupy Średniaki i Starszaki wykonały kolejny moduł Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Zabawa Sztuką: moduł nr 7 Świąteczna ozdoba. Picasso, Miró, Mondrian, Klee, Boccioni, Klimt, Dali, Pollock, Matisse, Kandinsky - ci artyści dostarczyli przedszkolakom moc inspiracji do wykonania pisanki. Dzieci inspirowały się pracą wybranego artysty i stworzyły świąteczną dekorację nawiązującą do jego dzieła.
Sylwia Stelmach, Magdalena Drabek
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia i obchodzony jest 2 kwietnia. Dzieci z grupy Starszaki obchodziły ten dzień we wtorek 4 kwietnia 2023 roku. Przedszkolaki obejrzały film pt.: „Autyzm”, który przedstawił codzienność dzieci dotkniętych autyzmem oraz prezentację multimedialną pt. „Każdy z nas jest inny”. Po obejrzeniu filmu dzieci rozmawiały o trudnościach bohaterów oraz ich umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W trakcie zajęć dzieci wykonały ćwiczenia, które ułatwiły zrozumienie trudności w funkcjonowaniu społecznym i emocjonalnym osób zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz bawiły się w zabawę, która przybliżyła dzieciom wiedzę na temat zmysłów. Na koniec przedszkolaki wykonały prace plastyczne pt. „Autyzm - wiem rozumiem, pomagam”.
Sylwia Stelmach
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia i obchodzony jest 2 kwietnia. Dzieci z grupy Średniaki obchodziły ten dzień w poniedziałek 3 kwietnia 2023 roku. Przedszkolaki obejrzały film pt.: „Autyzm”, który przedstawił codzienność dzieci dotkniętych autyzmem oraz prezentację multimedialną pt. „Każdy z nas jest inny”. Po obejrzeniu filmu dzieci rozmawiały o trudnościach bohaterów oraz ich umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W trakcie zajęć dzieci wykonały ćwiczenia, które ułatwiły zrozumienie trudności w funkcjonowaniu społecznym i emocjonalnym osób zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz bawiły się w zabawę, która przybliżyła dzieciom wiedzę na temat zmysłów. Na koniec przedszkolaki wykonały prace plastyczne pt. „Autyzm - wiem rozumiem, pomagam”.
Sylwia Stelmach
Z okazji obchodzonego na całym świecie Światowego Dnia Autyzmu Maluszki wykonały pracę plastyczną.
Emilia Lity
Grupa Starszaków założyła kącik przyrodniczy. W nim to znajdują się rośliny, które sami posadzili i posiali. Mogą obserwować rosnąca fasolkę oraz kiełkujący owies, który będzie wspaniałą dekoracją na zbliżające się Święta Wielkanocne. Codziennie obserwują zmiany w roślinach – bo to przecież wspaniali i wrażliwi przyrodnicy.
Barbara Żylińska
W tym roku szkolnym grupa Starszaków już po raz drugi bierze udział w projekcie organizowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dąbrowie Górniczej „Klub Zdrowego przedszkolaka”. Działania projektowe mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w pierwszym module projektu pt. „ Czyste powietrze wokół nas".
W skład modułu wchodziły następujące tematy:
Starszaki zwiedziły najbliższą okolicę, zaobserwowały źródła dymu tj. dymiące kominy, spaliny samochodowe czy palenie papierosów przez przechodniów. W takcie zajęć dzieci chętnie pracowały, oglądały prezentacje multimedialna na tablicy interaktywnej pt. „Czyste powietrze”, brały udział w zabawach dydaktycznych dot. powstawania smogu, a także szkodliwości biernego palenia w obecności innych osób. Postacią przewodnią w dniach projektu był zielony Dinek, który proponował dzieciom zabawy ruchowe, relaksacyjne i plastyczne. Przedszkolaki nauczyły się także z bohaterem projektu piosenki pt. „Dinek” i wykonywały prace plastyczne pt „Kominy fabryczne i smog” oraz „Wesoły Dinek na łące” oraz „Zakaz palenia”.
Sylwia Stelmach
W tym roku szkolnym grupa Średniaków już po raz drugi bierze udział w projekcie organizowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dąbrowie Górniczej „Klub Zdrowego przedszkolaka”. Działania projektowe mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w pierwszym module projektu pt. „ Czyste powietrze wokół nas".
W skład modułu wchodziły następujące tematy:
Średniaki zwiedziły najbliższą okolicę, zaobserwowały źródła dymu tj. dymiące kominy, spaliny samochodowe czy palenie papierosów przez przechodniów. W takcie zajęć dzieci chętnie pracowały, oglądały prezentacje multimedialna na tablicy interaktywnej pt. „Czyste powietrze”, brały udział w zabawach dydaktycznych dot. powstawania smogu, a także szkodliwości biernego palenia w obecności innych osób. Postacią przewodnią w dniach projektu był zielony Dinek, który proponował dzieciom zabawy ruchowe, relaksacyjne plastyczne. Przedszkolaki nauczyły się także z bohaterem projektu piosenki pt. „Dinek” i wykonywały prace plastyczne pt. „Kominy fabryczne i smog” oraz „Wesoły Dinek na łące” oraz „Zakaz palenia”.
Sylwia Stelmach
Grupa Średniaki w ramach projektu Preorientacji zawodowej dla przedszkolaków „Kiedyś pracować będziemy,więc zawody poznajemy” zapoznała się z zawodem piekarza. Dzieci obejrzały film edukacyjny "Od ziarenka do bochenka" oraz prezentację multimedialną, która zapoznała je z procesem produkcji chleba. W tym dniu dzieci poznały różne rodzaje pieczywa, układały historyjkę obrazkową "Jak powstaje chleb?, oglądały zdjęcia piekarni współczesnej i z dawnych lat, słuchały piosenki "Bułeczki" oraz bawiły się przy piosence "Mało nas do pieczenia chleba". Średniaki na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną pt. "Piekarz".
Sylwia Stelmach.
Grupa Starszaki w tym roku szkolnym bierze aktywny udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Terapia ręki dla każdego. Głównym założeniem projektu jest usprawnianie motoryki małej wśród dzieci. Tym razem dzieci wykonały następujace zadania:
moduł nr 2: Równowaga i schemat ciała
moduł nr 3. Przekraczanie linii środka. Napięcie mięśniowe
Przedszkolaki z chęcią wykonywały wszystkie ćwiczenia na sali gimnastycznej naszego przedszkola.
Sylwia Stelmach
Grupa Średniaki w tym roku szkolnym bierze aktywny udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Terapia ręki dla każdego. Głównym założeniem projektu jest usprawnianie motoryki małej wśród dzieci. Tym razem dzieci wykonały następujace zadania:
moduł nr 2: Równowaga i schemat ciała
moduł nr 3. Przekraczanie linii środka. Napięcie mięśniowe
Przedszkolaki z chęcią wykonywały wszystkie ćwiczenia na sali gimnastycznej naszego przedszkola.
Sylwia Stelmach
Nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskim projekcie „Zbieram to w szkole”. Organizatorem projektu jest Fundacja Missio Cordis z siedzibą w Warszawie. Celem edukacyjnym projektu jest uwrażliwianie dzieci na potrzebę ochrony środowiska oraz promowanie postaw dobroczynnych wśród uczniów szkół i przedszkoli. Celem charytatywnym jest zbiórka środków na prowadzenie dzieł socjalnych i realizację pomocy rozwojowej przez misjonarzy – księży sercanów pracujących w Afryce i Azji. W naszym przedszkolu udało nam się uzbierać 50 kg baterii. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.
Dzieci z grupy Maluchy wykonały kolejne zadania z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego: Terapia ręki dla każdego. Tym razem przedszkolaki wykonały przepiękne bociany.
Emilia Lity
Dnia 22 marca starszaki realizowały w ramach światowego dnia wody temat „Woda nie tylko w kranie”. Dzieci słuchały i miały rozpoznać odgłosy wody – z prysznica, ze spłuczki, z kranu, gotującej się, kapiącej z kranu. Następnie obejrzały prezentację multimedialną „ Bez wody nie ma życia”, „Kto oczyszcza wodę?”. Przy pomocy obrazków wypowiadały się, do czego wykorzystujemy wodę. Dowiedziały się także, co to jest wirtualna woda. Starszaki odpowiadały na zadawane przez nauczyciela pytania prawda/fałsz dotyczące wody. Na zakończenie pokolorowały obrazki.
Barbara Żylińska
22 marca 2023r. „Średniaki” uczestniczyły w akcji „Światowy Dzień Wody” z „Polską Akcją Humanitarną”. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie i dlaczego jest tak ważna dla naszego środowiska. Poznały sposoby wykorzystania wody i dowiedziały się, w jaki sposób, podczas codziennych czynności, oszczędzać wodę. „Światowy Dzień Wody” był okazją, by uświadomić dzieciom, że woda daje człowiekowi nie tylko zdrowie, życie i ochłodę, ale też dużo radości. „Średniaki” już wiedzą, jak wielkie znaczenie ma woda dla życia na Ziemi oraz że jest niezbędnym źródłem do życia i należy o nią dbać. Mamy nadzieję, że podjęte działania przerodzą się w nawyk oszczędzania wody i każda kropelka wody będzie wielkim skarbem.
Magdalena Drabek, Sylwia Stelmach
22 marca 2023 r. „Maluchy” uczestniczyły w akcji „Światowy Dzień Wody” z Polską Akcją Humanitarną. Dzieci poznały sposoby wykorzystania wody i dowiedziały się, w jaki sposób, podczas oszczędzać wodę. Podczas zajęć dzieci próbowały również określić, ile wody zużywamy do produkcji żywności oraz podczas wykonywania codziennych czynności. Na zakończenie zajęć maluszki kolorowały kropelkę wody i płomień odpowiednimi kolorami.
Emilia Lity
Dzieci z grupy Maluchy zrealizowały V moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego- Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury: Mały Miś i zdrowe nawyki. Celem modułu było rozwijanie u dzieci zdrowych nawyków. Dzieci poznały misiową definicję nawyku i wspólnie się zastanawiały, jakie nawyki służą zdrowiu. Miś zwrócił uwagę na znaczenie nawyku zdrowego odżywiania się i zachęcił dzieci do skomponowania posiłku inspirowanego bajką.
Emilia Lity
Powered by aSc EduPage